Tomáš VOPAŘIL – ODBORNÝ MASÉR / INSTRUKTOR FITNESS

Přikládání skleněných baněk

Přikládání skleněných baňek (baňkování) je staré 5 -6 tis. let a patří k uznávaným starověkým čínským metodám. Vychází tedy z východní filosofie, tedy využívá toku životní energie všemi 12. drahami.

Baňkováním se rozumí přikládání skleněných baňek(nádobek), v nichž vytvoříme podtlak zapáleným smotkem vaty namočeným v lihu, který způsobí jejich přisátí na pokožku. Přikládají se na určená místa(reflexní zóny, akupunkturní body, svalové spasmy v oblastech psychosomatických zón). Nebo se dají použít také k samotné masáži.

Také se používají baňky silikonové s pumpičkou. Já v současné době používám baňky skleněné.

Po aplikaci mohou vznikat v místech přiložení malé modřinky(hematomy), které nejsou na pohnat citlivé a mizí do několika málo dnů.

Efekt baňkování se popisuje ve spojení s tokem  krve a životní energií(čchi). Baňkování má napomáhat vytažení škodlivin(vítr, chlad, horko, vlhko) na povrch a jeho vyloučení. Otevírá kožní póry a umožňuje eliminaci škodlivin.

Hlavní účinky baňkování:

  • zrychluje se metabolismus v kůži, zlepšuje se činnost potních a mazových žláz, zvyšuje se přísun živin ke tkáním
  • podpora regenerace kůže
  • podtlakem se stimuluje krevní a lymfatický oběh
  • baňkování odstraňuje spasmy(tuhé svalové zatvrdlinky) kolem postiženého kloubu a zvýšení sekrece synoviální (mazací) tekutiny
  • stimuluje vnitřní orgány, zvyšuje peristaltiku, zlepšuje trávení a vstřebávání živin
  • stimuluje nervová zakončení