Tomáš VOPAŘIL – ODBORNÝ MASÉR / INSTRUKTOR FITNESS

Medová masáž

pampeliska Samotná masáž je velice příjemná a uvolňující. Med nahřívám na teplotu 45 – 55 st.C. Nanesu jej na pokožku a provedu masáž. Začínám zády a pokračuji přes hýždě, dále ploskou, lýtky a nakonec stehny. Masáž na přední straně těla se neprovádí.  Tělo poté přikryji savým papírem, ručnímed3kem a nechám klienta 10 min. odpočívat. Poté sejmu papír, kterým se stáhne zbytek medu. Na závěr teplým, vlhkým ručníkem utřu pokožku do sucha. Klient odchází bez použití sprchy naprosto čistý. Pokožka je po masáži sametově hebká, jemná a krásně voní po medu. Medová masáž je příjemnou záležitostí, při které zapomenete na všední starosti. Dopřejte si tento příjemný relaxační zážitek.

Účinky masáže na organismus jsou jednak přes reflexní zóny na těle, díky kterým se povzbuzuje činnost orgánů celého těla. Je to metoda detoxikační s výbornými účinky na pokožku. Nezanedbatelný vliv má na činnost lymfatického systému. Je to metoda, při které se dostávají z tělesné tkáně usazené toxické látky. Dále se odstraňují z těla usazeniny, které se nahromadí v tkáních,( např. z potravin, léků a pod.) a tělo se jich neumí vlastními detoxikačními silami zbavit.

Med je používán po tisíce let jako prostředek k léčení chorob a svým složením působí antibakteriálně a antisepticky. Tyto vlastnosti  medu jsou výsledkem nízké aktivity vody v medu způsobující osmózu, efekt peroxidu vodíku a vysoké kyselosti.Med je v první řadě nasycený roztok dvou monosacharidů. Tato směs má nízkou vodní aktivitu; většina vodních molekul je vázána cukry a jen zbývající jsou k dispozici pro mikroorganismy. Vzhledem k nízkému počtu volných molekul vody nemají mikroorganismy vhodné podmínky k množení. Peroxid vodíku je v medu obsažen jen ve velmi malé koncentraci (asi 1mmol/ 1l), je aktivován ředěním. Při použití medu na pokožku (např. jako tekutý obvaz) je peroxid vodíku produkován smísením s tělesným potem. Výsledkem tohoto procesu je, že peroxid vodíku se pomalu uvolňuje a pracuje jako antiseptikum. Na rozdíl od 3% lékařského roztoku, pomalé uvolňování nezpůsobuje poškození okolní tkáně. PH medu je běžně mezi 3,2 a 4,5. Tento relativně vysoký stupeň kyselosti zabraňuje růstu bakterií způsobujících infekci.

Samozřejmě mimo účinků na pokožku má med svým složením pozitivní účinky při pravidelném dlouhodobém užívání na celý organismus, díky mnoha uhličitanům působících jako antioxidanty. med5Pozitivně ovlivňuje stres, funkci tlustého střeva zvyšováním probiotických bakterií a tím zvyšuje obranyschopnost organismu. Zlepšuje trávení, snižuje cholesterol a snižuje riziko rakoviny tlustého střeva.

Med se používá pro krytí ran, popálenin a vředů. Redukuje otoky a jizvy.