Tomáš VOPAŘIL – ODBORNÝ MASÉR / INSTRUKTOR FITNESS

Manuální lymfatická masáž

Lymfatická masáž (lymfodrenáž) je jemná masážní technika, zaměřená na oblast podkoží mezi kůží a svalovou fascií. Tedy neovlivňuje se svalovina jako taková, ale zaměřuje se na oblast lymfatických cév. Je to jemné vyhlazování pokožky s cílem rozproudit a posouvat mízní systém směrem k srdci.
A co je to lymfa(míza)?
Míza neboli lymfa vzniká z tkáňové tekutiny ve štěrbinách, tvořící labyrint, mezi   buňkami. Mízní systém je vlastně tkáňový dren odvádějící tkáňovou tekutinu ze štěrbin mezi buňkami. Pokud se tento dren ucpe, vzniká lymfedem a nemůže se odvádět tekutina vznikající v buňkách a vytékající do štěrbin mezi buňkami. Z 90% je tkáňová tekutina odváděna zpět do krevního oběhu a asi z 10% tkáňové tekutiny vzniká míza(lymfa),   která je z tkání odváděna mízními cévami. Jsou takzvaným drenážním systémem tkání.
Lymfatickou masáží pomáháme toku lymfy přes mízní(lymfatické) uzliny, které se při   masáži lehce uvolňují speciálním hmatem, abychom dopomohli tekutině projít skrz.
A co je to lymfatická uzlina?
Uzlina je mechanický filtr. Je to centrum , ve kterém jsou aktivovány lymfocyty
(T-lymfocyty) – likvidace cizorodých látek.   Míza při průtoku uzlinami je zbavena asi 99% cizorodých látek. Poté je vrácena do mízní cirkulace.
Touto masáží také dopomáháme mimo jiné tělu se zbavit vedlejších produktů látkové výměny buněk. Dopomáháme detoxikaci těla.
Před masáží:
– zvýšit příjem tekutin(NEPERLIVÝCH)
-omezit kávu, alkohol, cigarety
– lehčí strava, šetřící dieta, způsob stravování
– odpočinkový režim – tělo potřebuje energii na odplavení toxinů
Po masáži:
– zvýšit příjem tekutin(NEPERLIVÝCH), vhodné čaje na podporu funkce lymfatického systému a odvodnění, podpora funkce ledvin.
– mezi pitím a vyprazdňováním musí být rovnováha
– klidový režim
– nasadit kompresní bandáže (punčochy, podkolenky, nadkolenky, kalhotky apod.)
– Reflexní terapie – mačkání plošek – ledviny a močové cesty, střeva a játra, slezina, brzlík)
Bylinky na podporu funkce a čištění lymfy:
Celík zlatobýl, Svízel syřišťový, Krtičník hlíznatý, Tužebník jilmový, Chmel otáčivý, Ibišek květ, Vřes obecný, Měsíček zahradní, Jetel luční,  Třapatka nachová neboli Echinacea, Kopřiva dvoudomá, Pampeliška-smetánka lékařská, Sedmikráska chudobka, Zelené Maté, Rakytník