Tomáš VOPAŘIL – ODBORNÝ MASÉR / INSTRUKTOR FITNESS

Manuální lymfatická masáž

Lymfatická masáž (lymfodrenáž) je jemná masážní technika, zaměřená na oblast podkoží mezi kůží a svalovou fascií. Tedy neovlivňuje se svalovina jako taková, ale zaměřuje se na oblast lymfatických cév. Je to jemné vyhlazování pokožky s cílem rozproudit a posouvat mízní systém směrem k srdci.

 

A co je to lymfa(míza)?

Míza neboli lymfa vzniká z tkáňové tekutiny ve štěrbinách, tvořící labyrint, mezi   buňkami. Mízní systém je vlastně tkáňový dren odvádějící tkáňovou tekutinu ze štěrbin mezi buňkami. Pokud se tento dren ucpe, vzniká lymfedem a nemůže se odvádět tekutina vznikající v buňkách a vytékající do štěrbin mezi buňkami. Z 90% je tkáňová tekutina odváděna zpět do krevního oběhu a asi z 10% tkáňové tekutiny vzniká míza(lymfa),   která je z tkání odváděna mízními cévami. Jsou takzvaným drenážním systémem tkání.

Lymfatickou masáží pomáháme toku lymfy přes mízní(lymfatické) uzliny, které se při   masáži lehce uvolňují speciálním hmatem, abychom dopomohli tekutině projít skrz.

 

A co je to lymfatická uzlina?

Uzlina je mechanický filtr. Je to centrum , ve kterém jsou aktivovány lymfocyty

(T-lymfocyty) – likvidace cizorodých látek.   Míza při průtoku uzlinami je zbavena asi 99% cizorodých látek. Poté je vrácena do mízní cirkulace.

 

Touto masáží také dopomáháme mimo jiné tělu se zbavit vedlejších produktů látkové výměny buněk. Dopomáháme detoxikaci těla.